Początek strony

Zabierz dane na wakacje

Data modyfikacji: 16 września 2020, 05:52

Słowa kluczowe: turystyka, otwarte dane, zasoby, otwarte dane plus

Czekacie na urlop? Planujecie swój wymarzony wyjazd w Polsce? Bez względu na to, czy stawiacie na morze, góry, czy nowe i mniej znane zakątki kraju, mnóstwo inspiracji i praktycznych wskazówek znajdziecie na Dane.gov.pl.

Portal to nie tylko dane, cenne dla przedsiębiorców, do wykorzystywania w programach i aplikacjach. Wśród ponad 17 000 zasobów m.in. z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, czy turystyki odkryjecie mnóstwo inspiracji np. przed wyborem idealnego miejsca na wakacje. Sprawdźcie, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.

 

Tajemnicze zakątki małych ojczyzn

Często mówimy, że w naszym kraju widzieliśmy już wszystko. Czy na pewno? Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, a może Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej? W wykazie muzeów znajdziecie kilkaset pozycji. O istnieniu wielu z tych miejsc pewnie nie mieliście pojęcia. Najwyższy czas, by to zmienić! A może interesują Was lokalne zabytki? W naszym internetowym rejestrze zabytków nieruchomych znajdziecie mnóstwo kościołów i pałaców sprzed wieków. Na liście znajdują się np. XIX-wieczny wiatrak w Mierzynie czy dzwonnica w Wiźnie z początku XVII wieku. Szukacie czegoś, co Was zaskoczy? Polecamy rejestr zabytków archeologicznych.

Jeśli w podróżowaniu kierujecie się smakiem, sprawdźcie co dobrego można zjeść w regionie, do którego się wybieracie. Czy próbowaliście już słodkich fafernuchów albo chrupiących bugli? Dzięki nam dowiecie się, gdzie odnaleźć przysmaki o tajemniczych nazwach m.in. z Kurpi, Małopolski czy Lubelszczyzny. Na liście produktów regionalnych i tradycyjnych króluje blisko 2000 polskich potraw. Pozostaje tylko wybrać z listy to, co Was szczególnie interesuje, zarezerwować nocleg i w drogę. W znalezieniu odpowiedniego noclegu pomoże kolejna baza, czyli Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich. Jak widać nasz portal może być inspiracją dla wszystkich podróżników.

 

Zabierz aplikację na wakacje

- Sprawdzając w aplikacjach aktualną prognozę pogody, czy nawigując najkrótszą drogę do celu, korzystamy właśnie z otwartych danych – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Dane to również impuls do rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało już wiele użytecznych aplikacji dla obywateli. – dodaje.

Otwarte dane coraz częściej są wykorzystywane w programach i aplikacjach. Na Dane.gov.pl znajdziecie również takie aplikacje, które podczas wakacji mogą okazać się szczególnie przydatne. Jadąc na wakacje warto przejrzeć Otwarte zabytki, żeby nie przeoczyć po drodze niczego wartego uwagi. Zostawiacie samochód w domu? Nie zapomnijcie o aplikacji Dworce kolejowe w Polsce, która pokazuje m.in. jak wygląda dobowa wymiana pasażerska na poszczególnych dworcach i pomaga wyszukać interesujące nas miejsca. Aplikacja Moja Komenda, pomoże natomiast poczuć się bezpiecznie w nowym, nieznanym miejscu. W razie potrzeby wyszuka każdego dzielnicowego w Polsce. Warto dodać, że planując trasę np. za pomocą aplikacji Jak dojadę, również korzystacie z otwartych danych.

 

Coraz więcej danych

Portal dane.gov.pl staje się popularny nie tylko wśród odwiedzających, ale i instytucji, które coraz chętniej przekazują tam swoje bazy. Od listopada 2016 r. liczba instytucji, które zdecydowały się udostępniać dane na portalu wzrosła z 44 do 138, liczba API tj. kodów źródłowych umożliwiających wzajemną komunikację programów i tym samym tworzenie aplikacji - z 79 do 297, a liczba zestawów danych z których można korzystać bez aplikacji z 3737 aż do 17266!

Wejdźcie na Dane.gov.pl, sprawdźcie dane i przekonajcie się, jakie to proste. Portal wciąż się rozwija dzięki realizacji projektu: „Otwarte dane plus” z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Partnerzy projektu już pracują nad nowymi API, m.in. z zakresu turystyki, co oznacza nowe programy i aplikacje, dzięki którym nasze podróże po kraju mogą okazać się jeszcze bardziej fascynujące.

Droga przez pola w oddali słońce, napis zabierz dane na wakacje, logotypy UE, flaga Polski i logotyp projektu Otwarte dane