Początek strony

Znamy najpopularniejsze nazwiska - Nowak znowu pierwszy

Data modyfikacji: 3 marca 2021, 11:30

Słowa kluczowe: otwarte dane, nazwiska

Najwięcej, bo aż 203 120 Polek i Polaków ma na nazwisko Nowak. Co ciekawe, jest to również najpopularniejsze nazwisko w Czechach i Słowenii. Jak jeszcze nazywają się mieszkańcy Polski? Możecie to sprawdzić na portalu DANE.gov.pl.

Kilka dni temu sprawdziliśmy, jakie imiona Polacy najczęściej nadawali swoim dzieciom w 2020 r.  Przyszła kolej na najpopularniejsze nazwiska. I to nie tylko dzieci, ale wszystkich Polaków. Listę tych najpopularniejszych tworzymy na podstawie danych z rejestru PESEL i publikujemy na portalu DANE.gov.pl.

Bez nowości

Polskie nazwiska zaczęły się kształtować u schyłku średniowiecza i mają bardzo zróżnicowaną genezę. Mogą pochodzić od imion, zawodu, odnosić się do cech fizycznych lub charakteru, a także nawiązywać do nazw pospolitych: zwierząt, roślin, przedmiotów. Niektóre z nazwisk związane są z miejscem urodzenia lub pochodzenia, mogą pochodzić od nazw etnicznych. Zdarzają się również nazwiska równe imionom lub pochodzące od imion, jak np.: Adamus, Marcinek, Michałko czy Roman lub Magda.

Najpopularniejsze polskie nazwisko pochodzi od określenia nowego człowieka, przybysza. Mógł to być również nowicjusz – początkujący w jakimś zawodzie.

Mowa o Nowaku. Takie nazwisko nosi 203 120 Polek i Polaków. Nazwisko Nowak znajduje się na pierwszym miejscu polskich nazwisk od lat. Co ciekawe, jest to również najpopularniejsze nazwisko w Czechach i Słowenii. Tam pisze się je nieco inaczej – Novák.

Sprawdziliśmy też, ile kobiet i mężczyzn nosi najpopularniejsze polskie imiona i najpopularniejsze polskie nazwisko jednocześnie. Najpopularniejsze w Polsce imię żeńskie to Anna. Męskie – to Piotr. I tak 4860 Polek nazywa się Anna Nowak. Piotrów Nowaków jest natomiast 3560.

Top 10 nazwisk w Polsce

Kto poza Nowakiem? Oto 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Siedem z nich kończy się na -ski, -ska.

  1. Nowak – tak na nazwisko ma 102 503 kobiet i 100 617 mężczyzn
  2. Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 69 240 Polek i 68 061 Polaków
  3. Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 55 329 kobiet i 54 170 mężczyzn
  4. Wójcik – 49 892 kobiet i 48 786 mężczyzn o tym nazwisku mieszka w naszym kraju
  5. Kowalczyk – to nazwisko 49 198 kobiet i 47 992 mężczyzn
  6. Kamińska/Kamiński – nazywa się tak 47 703 kobiet i 46 735 mężczyzn
  7. Lewandowska/Lewandowski – tak na nazwisko ma 47 224 Polek i 45 363 Polaków
  8. Zielińska/Zieliński – nazywa się tak 45 555 kobiet i 44 713 mężczyzn
  9. Szymańska/Szymański – takie nazwisko ma 44 529 kobiet 43 499 mężczyzn
  10. Na tym miejscu wśród mężczyzn znajduje się nazwisko Woźniak. Nazywa się tak 43 487 mężczyzn. Wśród kobiet, przed panią Woźniak znajduje się Dąbrowska – 44 204 osób.

Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 14 tysięcy zasobów dostępnych na DANE.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

Trend na otwieranie

- W sumie na naszym portalu można znaleźć ponad 19 tysięcy różnych danych od 136 dostawców. To instytucje publiczne, takie jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Biblioteka Narodowa, Centrum e-Zdrowia, urzędy gmin i miast – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Wszystkie dane są udostępniane za darmo, do ponownego – także komercyjnego – wykorzystania - dodaje.  

Niektóre, dostępne na naszym portalu, zasoby są otwarte przez API. To kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

Polska jest jednym z europejskich liderów otwierana danych. W opublikowanym w połowie grudnia 2020 r. rankingu Komisji Europejskiej Open Data Maturity z grupy „fast trackers” (szybko awansujących) przeszliśmy do grupy liderów - „trend setters”. To duży sukces!

W grupie liderów znalazło się siedem państw członkowskich, w tym: Dania (1. miejsce), Hiszpania, Francja, Irlandia, Estonia, Polska (6. miejsce) i Austria.

Jednak to Polska z Austrią zanotowały największy skok – w naszym przypadku z grona „fast trackers” na szczyt.

Po raz pierwszy przekroczyliśmy próg 90% łącznie w obszarach: polityka otwartych danych, wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz portal otwartych danych.

- To odzwierciedlenie naszych wysiłków, aby zwiększyć użyteczność i funkcjonalność portalu DANE.gov.pl oraz wpływ otwartych danych na najważniejsze sfery życia. To w tych dwóch częściach badania zanotowaliśmy największe wzrosty – mówi minister Marek Zagórski.

Poznaj pozostałe zbiory danych dostępne na portalu DANE.gov.pl.

Sprawdź - nazwiska występujące w Rejestrze PESEL.

Źródło: Cyfryzacja KPRM