Początek strony

To pewne dane: imieninowy maraton, czas start!

Data modyfikacji: 23 lipca 2021, 13:00

Już w najbliższą niedzielę swoje święto obchodzi ponad 650 tysięcy Krzysztofów i ponad 400 tysięcy Jakubów, a dzień później ponad milion Ann. To dwa miliony solenizantów. Skąd to wiemy? Z portalu dane.gov.pl.

W niedzielę panowie – Krzysztof i Jakub. W poniedziałek panie – Anna, Hanna i Mirosława. Na pewno znacie osobę, która nosi jedno z tych imion. Na naszym portalu dane.gov.pl znajdziecie nie tylko listę najpopularniejszych imion w Polsce, ale także wiele innych interesujących danych.

Imieninowi liderzy

Czy znacie jakąkolwiek osobę w Polsce, która nie znałaby choćby jednego Krzysztofa? To chyba niemożliwe. I nic w tym dziwnego. Obchodzący 25 lipca imię Krzysztof zajmuje drugie miejsce pod względem największej liczby osób noszących to imię. Mamy w Polsce ponad 650 tysięcy Krzyśków (dokładnie 654 442 osób). Liczba spektakularna, dlaczego więc drugie miejsce? Po prostu więcej jest Piotrów – niemal 700 tysięcy (697 738 panów nosi to imię).

Drugi z niedzielnych solenizantów - Jakub - zajmuje 9. miejsce w tym rankingu. Tak nazywa się dokładnie 410 497 Polaków.

Czas na Panie, które będą świętować w poniedziałek. Anna – takie imię najpewniej nosi jedna z Waszych koleżanek, a może mama, żona lub siostra. Trendy w imionach zmieniają się dość często, ale jak się okazuje Anna to imię ponadczasowe i wciąż najbardziej popularne imię żeńskie w Polsce. Ań, Anusi i Aneczek jest w naszym kraju najwięcej, bo ponad milion (dokładnie 1 057 416)!  

Jeśli dodamy do tego inne poniedziałkowe solenizantki – Hanny (tak na imię ma 186 410 Polek) i Mirosławy (to imię nosi 73 098 Polek) - jasno widać, że dzień po weekendzie jeszcze więcej osób będzie miało okazję do świętowania.

Poznajcie dane.gov.pl

Jeśli chcecie sprawdzić, ile osób w Polsce ma na imię tak samo jak Wy, wejdźcie na nasz portal dane.gov.pl. Znajdziecie tam ponad 21,5 tysiąca danych od 136 dostawców. To informacje z takich kategorii, jak edukacja, kultura i sport, regiony i miasta czy nauka i technologia. Każdy ma do nich swobodny dostęp.

- Portal dane.gov.pl to źródło wiarygodnych, aktualizowanych danych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. - Stworzyliśmy go z myślą o obywatelach zainteresowanych działaniami państwa, firmach, które budują innowacyjne produkty i usługi oparte na danych, organizacjach pozarządowych, naukowcach i urzędnikach – dodaje.

Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało m.in. wiele użytecznych aplikacji.

Oto tylko kilka przykładów:

  • Aplikacja Terminy leczenia NFZ wyszukuje najbliższy wolny termin leczenia w ramach pakietu świadczeń gwarantowanych Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • Jakdojade to najdokładniejsza i najpopularniejsza wyszukiwarka połączeń transportem publicznym.
  • Aplikacja iPolak zwiększa bezpieczeństwo podróżujących po świecie Polaków. Ma m.in. takie funkcje jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki, czy ostrzeżenia dla podróżujących, które pozwalają zorientować się, czy wybrany kraj jest bezpieczny dla turystów.
  • Aplikacja Mobilna Granica daje dostęp do aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych znajdujących się na wschodniej granicy Unii Europejskiej.
  • Aplikacja InfoDziałka - korzysta z baz danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Pomaga m.in. w nawigacji do działki o znanym numerze.
  • BRAIAN - czyli Bezkonkurencyjny Retrospektywny Asystent Imion Aplikowanych Noworodkom. Niezbędnik przyszłych rodziców zawierający m.in. rankingi (od 2000 r.) polskich imion chłopców i dziewczynek. Rankingi powstały oczywiście na podstawie danych z portalu dane.gov.pl.  

Poznaj pozostałe aplikacje oparte na danych.