Początek strony

Otwarte dane na Hackathonie Wizja Rozwoju '21

Data modyfikacji: 31 sierpnia 2021, 07:43

Słowa kluczowe: hackathon, otwarte dane plus, otwartedane

26 i 27 sierpnia przedstawiciele zespołu otwartych danych uczestniczyli w hackathonie, zrealizowanym w ramach konferencji Forum Wizja Rozwoju ’21 - największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce!

Do udziału w hackathonie zaproszono pasjonatów programowania, zainteresowanych przyszłością lasów. Zadaniem uczestniczek i uczestników było znalezienie innowacyjnych rozwiązań, które zwiększą świadomość społeczną w tym obszarze. Eksperci z zespołu otwartych danych odpowiadali na pytania, dotyczące danych z portalu dane.gov.pl oraz zachęcali do wykorzystywania ich w pracach konkursowych.

Mężczyźni i kobiety w maseczkach rozmawiają przy stołach z komputerami

Jury Hackathonu Forum Wizja Rozwoju ’21 wyłoniło trzech zwycięzców oraz przyznało trzy wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajął dwuosobowy zespół Remotka, z pomysłem na aplikację edukacyjną pomagającą poruszać się po lesie i wykrywać ewentualne zagrożenia. Zespół wykorzysta w aplikacji publiczne API. Uczestniczki odebrały czek o wartości 30 tys. zł.

 

Kobiety i mężczyźni pozują do zdjęcia na scenie. Trzymają w rękach tablice. W tle tekst Forum Wizja Rozwoju

Uczestnicy Hackathonu zgłaszali bardzo ciekawe pomysły, skierowane do różnych grup docelowych. Gdyby tak połączyć je wszystkie w jeden produkt, idealna hackathonowa aplikacja leśna poinformowałyby nas o wszelkich zagrożeniach, na przykład pożarowych, za pomocą alertów, również ze specjalnych czujników, zbierających dane pożarowe w lasach. Dodatkowo zapewniłaby bezpieczeństwo bushcrafterom, którzy mogliby wybrać idealne, odosobnione i wolne od polowań miejsce na swoją przygodę. Jeśli w lesie nie szukamy przeżyć ekstremalnych, a jedynie spokojnego wypoczynku, aplikacja leśna pomogłyby nam wybrać odpowiednie miejsce i porę na ognisko, a nawet zakupić na nie drewno w Wypoczynkomacie.

Czterej mężczyźni w sali. W tle logotypy Otwarte dane

Programiści nie zapomnieli również o dzieciach, którym aplikacja umożliwiłaby rozwiązywanie zadań edukacyjnych w bliskiej okolicy. Dla bezpieczeństwa dzieci byłyby zaopatrzone w specjalne lokalizatory GPS, informujące nas, gdy nasza pociecha odejdzie zbyt daleko. Wśród zadań najmłodsi korzystaliby ze specjalnego skanera śladów lasu i niczym mali detektywi poznawali w ten sposób występujące tam gatunki roślin i zwierząt, a swoje kolekcje zbierali w wirtualnym albumie. Dodatkowym atutem idealnej aplikacji byłaby możliwość rezerwacji miejsca w ośrodkach turystycznych i organizacji zielonych szkół.

Kobiety i mężczyźni pozują do zdjęcia na scenie. Trzymają w rękach tablice. W tle logotypy Forum Wizja Rozwoju

Zaprezentowane podczas Hackathonu innowacyjne pomysły na aplikacje leśne są warte uwagi nie tylko dlatego, że wykorzystają dane, czy proponują zbieranie nowych danych. To dowód na to jak udostępnianie i korzystanie z danych w nowoczesnych produktach może przydać się nam wszystkim, również podczas wypoczynku w lesie.

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Ścianka Otwarte dane oraz ekspozytor z podręcznikami