Początek strony

Baza wiedzy

Otwarte dane w 10 odcinkach

Zobacz filmy, dowiedz się więcej o otwartych danych i zdobądź praktyczne umiejętności, jak przygotowywać dane w formatach otwartych.

1. Czym są otwarte dane

Wokół nas jest mnóstwo danych. Ale czym są dane otwarte? Aktualne, wiarygodne i dostępne od ręki, bez dodatkowych formalności, w postaci surowej – gotowe do własnej interpretacji.

2. Co to jest API i jak działa

API, czyli interfejs programistyczny aplikacji, to zestaw reguł opisujący, w jaki sposób maszyny komunikują się ze sobą bez udziału człowieka. Tłumaczymy, jak to działa.

3. Standardy otwartości danych

Jak odpowiednio przygotować dane na portal? Mamy instrukcje w postaci Standardów, które obejmują wytyczne dotyczące aspektów prawnych – regulacji i umów z wykonawcami, zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony prywatności danych, przygotowania danych do udostępniania pod względem technicznych, w tym przez API.

4. Poziomy otwartości danych

Poziom otwartości oznaczany jest gwiazdkami – od jednej do pięciu. Więcej gwiazdek oznacza wyższy poziom otwartości danych i co za tym idzie umożliwia ich łatwiejsze, dalsze przetwarzanie.

5. Najwyższe poziomy otwartości

Dążymy do tego, aby dane na portalu osiągały najwyższe poziomy otwartości. Dowiedz się więcej o czwartym (****) i piątym (*****) poziomie otwartości.

6. Standard Techniczny - formaty i formatowanie danych

Sprawdź, jak właściwie przygotowywać i udostępniać dane do ponownego wykorzystywania. Poznaj formaty plików, które odpowiadają poszczególnym poziomom otwartości, dowiedz się, jak prawidłowo przygotować dane.

7. Standardy i techniki bezpieczeństwa

Konieczność zapewnienia ochrony danych osobowych nie powinna stać na przeszkodzie otwieraniu danych publicznych. Poznaj techniki depersonalizacji.

8. Bezpieczeństwo danych osobowych

Udostępniasz dane? Czy wiesz, co zrobić jeśli w zbiorze znajdują się dane osobowe? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć ryzyka naruszenia praw lub wolności osób fizycznych.

9. Standard prawny – rekomendacje do umów

Zawierasz umowę na budowę rejestru udostępniającego dane? Zagwarantuj dysponentowi danych pełnię praw własności intelektualnej. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę.

10. Co dają otwarte dane publiczne

Nowe aplikacje przydatne na co dzień, lepszy dostęp do informacji, nowe technologie i innowacje i wiele więcej. Zobacz, do czego jeszcze mogą się przydać otwarte dane.

Ćwiczenie 1

Sprawdź jak można przekształcać dane nieustrukturyzowane w ustrukturyzowane.

Ćwiczenie 2

Dowiedz się jak pracować z arkuszem kalkulacyjnym oraz w jaki sposób eksportować dane do formatu CSV.

Ćwiczenie 3

Zobacz jak korzystać z danych, które udostępniamy na portalu przez API.

Ćwiczenie 4

Poznaj przykładowe techniki depersonalizacji danych.